Przychodnia weterynaryjna Devon
tel. 605 955 067
Chirurg weterynarz — Wrocław Nadodrze
Wrocław Nadodrze to okolice, w których znajduje się gabinet zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń zwierząt domowych. W trosce o dobro i komfort pacjentów zadbaliśmy o to, aby przychodnia była odpowiednio wyposażona. Mamy aparaturę umożliwiającą diagnozowanie — w tym sprzęt do USG i RTG. W trakcie procedur monitorujemy również funkcje życiowe pacjentów, aby mieć pewność, że podejmowane działania są dla nich bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla ich zdrowia oraz życia.
Wykonujemy zabiegi:
- profilaktyczne,
- lecznicze — planowane i nagłe, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej np. po wypadku zwierzęcia czy po tym, gdy połknie przedmiot zagrażający jego życiu,
- ratujące życie.
Do każdego przypadku podchodzimy w indywidualny sposób, aby zwierzęta, którymi się opiekujemy, łagodnie przeszły interwencję chirurgiczną, a także mogły jak najszybciej wrócić do, komfortowej dla nich, codziennej rutyny. Nasza opieka obejmuje przygotowanie do zabiegu chirurgicznego (w przypadku planowanych procedur), sam zabieg oraz rekonwalescencję po nim. Instruujemy opiekunów, jak zadbać o zwierzę po zabiegu, jak powinno wyglądać jego żywienie, rehabilitacja i aktywność fizyczna w tym czasie.
O stan pacjentów dbamy w kompleksowy sposób, dlatego zajmujemy się także behawiorystyką zwierząt. W jej ramach pomagamy zwalczać lęki i korygować niepożądane zachowania u pupili.
Jak przygotować się do zabiegów u chirurga weterynarza?
Przygotowanie do zabiegu jest uzależnione od konkretnego przypadku. Nagłe operacje, co naturalne, nie są poprzedzone specjalnymi procedurami. Chirurg weterynarz na wizycie konsultacyjnej w przypadku planowanych procedur określa, jak się przygotować do wizyty w lecznicy. Zleca także badania, które warto wykonać przed zabiegiem.
U wszystkich zwierząt zalecamy wykonanie odpowiednich dla wieku i stanu zdrowia badań krwi, a u zwierząt dorosłych, dorosłych starszych i pewnych ras echo serca. Pozwala to sprawdzić wydolność narządową, która jest bardzo istotna przy znieczuleniu ogólnym i gojeniu tkanek po operacji. Zdarza się jednak, że stan zdrowia młodych zwierząt również wskazuje na konieczność przeprowadzenia odpowiedniej dodatkowej diagnostyki.
Chirurg weterynarz — zabiegi przeprowadzane w klinice
1. Zabiegi profilaktyczne:
a) sterylizacje suczek i kotek

Rozsiane zmiany nowotworowe na sutkach u suki.

Wrzodziejący guz sutka.
Przede wszystkim profilaktyka nowotworów sutka i ropnego zapalenia macicy, które często występują u zwierząt niesterylizowanych. Im sterylizacja jest przeprowadzona wcześniej, najlepiej między I a III rują, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworu. Sterylizacja psów przed I rują i poniżej 12 miesiąca życia, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pokastracyjnych problemów zdrowotnych m.in nietrzymanie moczu i choroby stawów (w szczególności u suk dużych ras). Z tego względu nie zalecam wykonywania zabiegu przed I rują i poniżej 12 miesiąca życia. Ponadto dosyć uciążliwe dla opiekunów rujki u kotek, niejednokrotnie kończą się podawaniem leków hormonalnych, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia ropomacicza i sprzyjają powstawaniu zmian nowotworowych na sutkach.
Zabiegi sterylizacji przeprowadzane są zwykle z malutkiego cięcia wielkości 1-2 cm u kotek i kilku cm u suk (zależnie od wielkości psa). U kotek sterylizacja wykonywana jest z boku ciała, natomiast u suczek w linii pośrodkowej. Rana szyta jest szwem śródskórnym, oznacza to, że nie ma szwów na zewnątrz skóry (zwierzę w mniejszym stopniu interesuje się raną, sama rana i blizna wyglądają estetyczniej, nie trzeba zdejmować szwów). Po zabiegu zakładane jest ubranko pooperacyjne u suczek, kotki zazwyczaj nie wymagają stosowania żadnych opatrunków ochronnych.
b) kastracja samców psów i kocurków
Zabieg polega na usunięciu jąder i najądrzy. Dzięki temu zapobiegamy nowotworom jąder i hormonozależnemu przerostowi prostaty. Zmniejszeniu ulega agresja i chęć walk z innymi zwierzętami, co jest bardzo istotne dla kocurków wychodzących na dwór. Przez pokąsanie przenoszone są śmiertelne dla kotów choroby zakaźne. Zanika również intensywny, nieprzyjemny zapach moczu oraz znakowanie terytorialne moczem.
Należy pamiętać o zmianie diety, na odpowiednią dla zwierząt kastrowanych, aby nie dopuścic do rozwoju nadwagi.
2. Zabiegi planowane:
a) chirurgiczne usuwanie zmian rozrostowych skóry i innych narządów;
b) zabiegi na jamie brzusznej;
c) zabiegi w obrębie głowy m.in: chirurgiczne leczenie zespołu brachycefalicznego (plastyka nozdrzy przednich, plastyka podniebienia miękkiego), plastyka powiek, enukleacja gałki ocznej, usuwanie zewn. kanału słuchowego;
d) zabiegi ortopedyczne;
e) biopsje zmian rozrostowych;
f) biopsje szpiku;
g) nakłucie lędźwiowe kręgosłupa (pobieranie płynu mózgowo-rdzeniowego);
h) nakłucie stawów (diagnostyczne i lecznicze);
i) pobieranie węzłów chłonnych do badania histopatologicznego.