Zwierzęta domowe dotrzymują swoim właścicielom towarzystwa, będąc dla nich wspaniałymi kompanami i źródłem wielkiej radości oraz satysfakcji. Opieka nad nimi wymaga jednak ciągłej troski o zapewnienie właściwych warunków życia oraz szybkiego reagowania na wszelkie niepokojące sygnały mogące świadczyć o problemach zdrowotnych oraz behawioralnych. Choć wiele zależy tu od wiedzy i doświadczenia osób, które sprawiły sobie kota, psa lub inne zwierzątko, to szczególnie ważne okaże się korzystanie z pomocy sprawdzonej przychodni weterynaryjnej. We wrocławskim Śródmieściu najlepiej wybrać w tym celu lecznicę Devon. By lekarz mógł efektywnie zaradzić problemom, warto umówić się na wizytę już po wystąpieniu pierwszych symptomów wskazujących, że zdrowie pupila zaczyna szwankować. Przekonajmy się, czy brak apetytu u kota powinien skłaniać do interwencji.
Co może powodować brak apetytu?
Nagłe obniżenie apetytu u kota może być zarówno przejawem zmian behawioralnych, jak i objawem niedomagań organizmu. W pierwszym przypadku w grę wchodzi często występowanie rui u kotki lub gdy chodzi o kota przechodzenie przez nią samiczek zamieszkujących w pobliżu. Inną możliwością jest znudzenie karmą, brak warunków do utrzymania zwykłej aktywności lub pojawienie się czynników powodujących stres. Brak apetytu może też wskazywać na początek choroby. Zależnie od sytuacji może chodzić o kłopoty z przewodem pokarmowym, zarobaczenie, zakłaczenie, a także problemy z nerkami. W ten sposób mogą się też przejawiać schorzenia układu krążenia. Wśród powodów nierzadko znajdują się też infekcje bakteryjne lub wirusowe.
Jak reagować na brak apetytu?
Jednorazowa odmowa zjedzenia posiłku bez dodatkowych objawów nie powinna jeszcze skłaniać do nerwowych reakcji, warto jednak po takim zdarzeniu uważniej przyglądać się kotu. Jeżeli brak apetytu będzie się utrzymywał, najlepszym rozwiązaniem okaże się wizyta u weterynarza, który po badaniu będzie mógł stwierdzić, jakie są przyczyny tego stanu rzeczy i zaleci odpowiednie sposoby postępowania – leczenie, zmianę diety czy wprowadzenie do niej dodatkowych składników.