Jak często odrobaczać psy?

Jak często odrobaczać psy?

Sprawowanie opieki nad psem wymaga nie tylko zapewnienia mu regularnych spacerów oraz właściwego pożywienia i odpowiedniej ilości czasu przeznaczonego na wspólną aktywność, ale także zadbania o profilaktykę zdrowotną. Nie będzie to możliwe bez znalezienia sprawdzonego i godnego zaufania weterynarza. We Wrocławiu profesjonalną opieką nad zwierzętami zajmuje się przychodnia weterynaryjna Devon, oferująca diagnostykę i leczenie w przypadku wszelkich problemów ze zdrowiem. Jednym z ważniejszych elementów troski o pupila jest jego odrobaczanie.

Efekty obecności pasożytów u psa

Zakażenie pasożytami może powodować różne efekty, w zależności od ich rodzaju. Zwykle ich obecność będzie przyczyniała się do ogólnego obciążenia, a co za tym idzie osłabienia organizmu, a także wielu objawów specyficznych. W grę mogą tu wchodzić m.in. dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a więc wymioty, wzdęcia, biegunka, a także utrata apetytu. Zdarza się, że zarobaczenie wywołuje poważną utratę masy ciała oraz znaczne ograniczenie aktywności. Często pasożyty wywołują silny świąd. Wiele z nich będzie też atakowało organy wewnętrzne, powodując w nich spore spustoszenia. Niektóre z pasożytów mogą też w określonych warunkach przenosić się na ludzi.

Jak często odrobaczać psa?

Decyzję co do profilaktyki przeciw pasożytom podejmuje zawsze lekarz weterynarii. Tabletki na odrobaczenie podaje się jednak zawsze przed szczepieniami – z racji obowiązku zabezpieczania psów przed wścieklizną, większość zwierząt dostaje więc dawkę środka profilaktycznie przynajmniej raz do roku. W przypadku niepokojących objawów zwykle wykonuje się badania wykrywające obecność pasożytów, a do ich rodzaju dobiera odpowiedni środek. Warto pamiętać, że niezależnie od odrobaczania, psy należy zabezpieczać przed chorobami odkleszczowymi, podając właściwe preparaty.

Comments are closed.