Jak dbać o zęby czworonoga?

Jak dbać o zęby czworonoga?

Wydatki związane z leczeniem zwierząt mogą być wysokie, jeżeli potrzebne okażą się bardziej skomplikowane zabiegi lub stosowanie drogich leków. Najlepszym sposobem na ich uniknięcie będzie właściwa profilaktyka – regularne badania oraz prawidłowe dbanie o stan zdrowia czworonożnego przyjaciela. Jednym z obszarów, gdzie odpowiednie działania będą szczególnie potrzebne, jest dbanie o stan zębów i dziąseł. Choć stomatolog dla zwierząt może być bardzo skuteczny w razie problemów, lepszym wyjściem jest zatroszczenie się o psa bądź kota zawczasu. Przekonajmy się, co można zrobić we własnym zakresie, a kiedy należy zgłosić się do gabinetu.

Jak dbać o zęby pupila?

Jednym z problemów dotykających zwierzęta domowe jest odkładanie się kamienia nazębnego będącego mieszanką resztek pokarmów oraz substancji takich jak białka, związki wapnia i fosforu oraz śliny. Przyrastając, może on drażnić dziąsła, a przede wszystkim jest siedliskiem bakterii. Sposobem walki z kamieniem może być jego mechaniczne usuwanie możliwe wówczas, gdy pies intensywnie gryzie zabawki, a także wtedy, gdy jest karmiony surowym jedzeniem zawierającym surowe kości. Trzeba jednak pamiętać, że ich jedzenie wbrew pozorom wymaga odpowiedniego treningu i nadzoru ze strony opiekuna, w przeciwnym razie może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji np. zadławienia się. Alternatywą jest podawanie właściwie dobranych i bezpiecznych przysmaków od poroża jelenia po suszone ścięgna czy uszy. Opcją może być szczotkowanie zębów lub dodawanie do wody specjalnego środka przeciwdziałającego kamieniowi. Takie działanie warto jednak skonsultować z weterynarzem.

Jak wyglądają zabiegi wykonywane w gabinecie?

Podstawowym zabiegiem stomatologicznym jest usuwanie kamienia nazębnego. Zabieg ten na ogół jest przeprowadzany w sedacji i wykonywany z zastosowaniem mechanicznych skalerów lub urządzenia ultradźwiękowego, które pomaga w kruszeniu i eliminowaniu powstałych złogów. Ze względu na konieczność narkozy, nie obejdzie się bez wcześniejszego badania krwi, a niekiedy również echa serca.

Comments are closed.