Leczenie złamań u psów — Wrocław Nadodrze

Przeprowadzamy leczenie złamań u psów. Wrocław Nadodrze to miejsce, w którego okolicy znajduje się nasza przychodnia. Celem podejmowanych procedur jest przywrócenie funkcji czynnościowej uszkodzonej kończyny poprzez zastosowanie odpowiednio ukierunkowanego leczenia tkanek miękkich oraz struktur kostnych. Jeśli pojawi się podejrzenie złamania, diagnozę i leczenie należy rozpocząć od badania RTG. W jego trakcie obrazuje się stan kości, lokalizację i obszar schorzenia. Na podstawie wyniku weterynarz podejmuje decyzje, jakie leczenie wdrożyć.

Najczęściej stosowanymi metodami leczenia w przypadku złamań u psów są:

  • leczenie zachowawcze — polega jedynie na założeniu opatrunku w miejscu prostego złamania oraz obserwowaniu zwierzęcia. Jeśli opiekun zauważy niepokojące objawy (opuchlizna, apatia u zwierzęcia, obniżony apetyt), powinien skontaktować się ze specjalistą w celu podjęcia dodatkowych działań;
  • leczenie operacyjne (osteosynteza) — umożliwia zespolenie złamanej kości przy użyciu implantów;
  • usztywnienie kończyny — metoda usztywnienia jest dobierana do lokalizacji złamania czy np. stanu pacjenta.

Podczas złamania bądź zwichnięcia należy pamiętać o udzieleniu zwierzęciu pierwszej pomocy. W przypadku otwartego złamania należy opatrzyć, zdezynfekować ranę i przyłożyć do niej jałowy opatrunek. Jeśli jest taka możliwość, warto usztywnić złamaną kończynę.

Leczenie złamań u psów — objawy schorzenia

O tym, że należy udać się do przychodni z powodu urazu, świadczą m.in.:

  • opuchlizna bądź rana wokół złamania,
  • trudności w poruszaniu się,
  • zmiana w zachowaniu zwierzęcia — apatia, rozdrażnienie, agresja.

W przychodni zajmujemy się także leczeniem chorób wewnętrznych psów i kotów, dlatego kompleksowo zajmiemy się zwierzęciem. Jeśli do złamań doszło np. w wyniku wypadku komunikacyjnego, sprawdzimy, czy narządy wewnętrzne funkcjonują w prawidłowy sposób, a w razie potrzeby podejmiemy odpowiednie interwencje medyczne.