Przeciwpasożytnicza

1. Przeciwko pasożytom zewnętrznym:

Bardzo ważna część profilaktyki, ponieważ pasożyty zewnętrzne są wektorami chorób, co oznacza, że mogą przenosić czynniki chorobotwórcze. I tak np. pchły są wektorami tasiemca psiego (chorobotwórczy dla psa i kota, również dla człowieka); kleszcze przenoszą bardzo groźne drobnoustroje, wywołujące m.in. boreliozę, anaplazmozę, erlichiozę czy babesziozę. Ich leczenie jest często trudne i kosztowne. Oprócz tego, nawet jedno ugryzienie przez pchłę, może wywołać ostrą reakcję alergiczną. Dlatego stała ochrona zwierzęcia, pozwala na zminimalizowanie ryzyka infestacji przez pasożyty.

Do wyboru są różne preparaty, ich postaci i czasy działania:

- krople spot-on
- spray
- tabletki
- obroże

Należy pamiętać, że pchłę można przynieść do domu na ubraniu. Pchła może wskoczyć na zwierzę z korytarza, którym wcześniej przemieszczało się inne zwierzę, na którym pchła żerowała.

 

2. Przeciwko pasożytom wewnętrznym:

Okresowe odrobaczanie zwierząt pomaga ograniczyć zachorowalność i szerzenie się pasożytów wewnętrznych w środowisku. Nie ma leków, które pozwalałyby na czasową ochronę przeciwko zakażeniu. W przypadku podejrzenia zarobaczenia zwierzęcia lub w celu wykluczenia zarobaczenia, warto dostarczyć próbkę kału do badania parazytologicznego. Część pasożytów nie poddaje się tradycyjnemu odrobaczaniu, dlatego ważne jest, określenie z jakim pasożytem mamy do czynienia.

Do dyspozycji mamy różne postaci leków:

- tabletki
- zawiesiny/pasty doustne
- krople spot-on

 

Schemat odrobaczania psów:

- pierwsze odrobaczenie w 2 tygodniu życia, kolejne co 2 tygodnie do 8. tygodnia życia, a następnie co 4 tygodnie do 6. miesiąca życia. Od tego momentu odrobaczamy psa co 3-6 miesięcy.

 

Schemat odrobaczania kotów:

- pierwsze odrobaczanie w 6 tygodniu życia, kolejne co w 9. tygodnia życia, a następnie co 4 tygodnie do 6. miesiąca życia. Od tego momentu odrobaczamy kota co 3-6 miesięcy.

Koty nie wychodzące na dwór, również powinny być odrobaczane, ponieważ jaja pasożytów, którymi zwierzę może się zakazić, możemy przynieść do domu na butach.