Wskazania do wykonania USG u kota i psa

Wskazania do wykonania USG u kota i psa

Utrzymanie zwierzęcia towarzyszącego w dobrej kondycji i zapewnienie mu długowieczności oraz właściwych warunków życia wymaga otoczenia go odpowiednią opieką i troszczenia się o jego zdrowie. Będzie się to wiązało nie tylko z prawidłowym żywieniem czy zagwarantowaniem koniecznej aktywności, ale również oznacza cykliczne wizyty u weterynarza i regularne wykonywanie podstawowych badań. W grę wchodzi tu nie tylko wykonanie analizy krwi, moczu i kału oraz osłuchiwanie czy sprawdzanie stanu uszu, zębów bądź oczu, ale także kontrolowanie organów wewnętrznych. Najlepszą opcją będzie więc ponawiane co jakiś czas USG psa lub kota. Na wrocławskim Śródmieściu można je przeprowadzić w przychodni Devon, która oferuje pełny zakres opieki medycznej nad zwierzętami domowymi. Przekonajmy się, czym jest USG i zobaczmy, kiedy będzie potrzebne.

Na czym polega USG?

Badanie USG, czyli ultrasonografia jest jednym z elementów diagnostyki obrazowej. Pozwala ono na uzyskanie wglądu w kształt, rozmiary i stan narządów wewnętrznych. Z jego zastosowaniem można stwierdzić nieprawidłowości budowy, a ponadto zauważyć zmiany chorobowe, w tym występowanie i rozwój nowotworów. Wykonanie USG jest bezinwazyjne i może być prowadzone bez sedacji. Uzyskiwany w takcie USG obraz jest widoczny na monitorze, a także drukowany albo przechowany jako zdjęcia cyfrowe lub zapis video.

Kiedy przeprowadza się badanie ultrasonograficzne?

Wykonywanie USG jest doskonałym sposobem na weryfikowanie stanu zdrowia pupila, ponieważ pozwala na ocenę, czy w organach wewnętrznych nie pojawiły się niepokojące zmiany. Jest ono użyteczne nie tylko w ramach kontroli, ale również przy diagnozowaniu rozmaitych schorzeń. Sięga się po nie w przypadku dolegliwości ze strony nerek i całego układu moczowego, a także dróg rodnych. Jest przydatne w razie wątpliwości co do układu pokarmowego czy wątroby, a ponadto przy sprawdzaniu budowy i pracy serca. Wykonanie USG zleca się często także doraźnie, np. przy podejrzeniu, że zwierzę zjadło coś, co może być dla niego szkodliwe.

Comments are closed.